Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 29.06.2022
Z ostatniej chwili arrow Ogłoszenia arrow Uniwersytet Trzeciego Wieku -III wykład

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Uniwersytet Trzeciego Wieku -III wykład Drukuj
Wpisał: Ewa Kaczmarek   
29.04.2013
u3w_00_25_04_13.jpgBogato ilustrowany wykład mgr Jarosława Jagodzińskiego w dniu 25.04.2013 r. pt. Polska jest niezwykła! był prezentacją wielu ciekawych, mało znanych obiektów i atrakcji przyrodniczych w Polsce oraz zachętą do podróży, poznania innych kultur i obejrzenia zabytków.

Poniżej propozycja wędrówki po naszym kraju w wielkim skrócie.

Rozpoczynając podróż od Warszawy warto zwrócić uwagę na Muzeum Powstania Warszawskiego, powstałe w 2004 r. Ciekawym obiektem jest ogród z bogatą roślinnością na dachu biblioteki uniwersyteckiej o pow. ponad 1 ha, otwarty w 2002 r.

Na Podlasiu napotkamy wsie tatarskie Kruszyniany czy Bohoniki z czynnymi meczetami i cmentarzami,

Sejny z Białą i Starą Synagogą stanowią część Szlaku Małej Litwy,

w XIX - wiecznej o drewnianej zabudowie wsi Wodziłki spotkamy starowierców, dotrzeć możemy do nadnarwiańskich wsi stanowiących Krainę Otwartych Okiennic z malowniczą drewnianą architekturą.

Sopot może poszczycić się najstarszym w europie drewnianym molo, zaś w Szymbarku można zobaczyć oryginalną chatę sybiraka, niedaleko Kołobrzegu - w Tuchowie - znajduje się cmentarz z największym w Polsce głazem narzutowym o wysokości 4 m i w 50 m obwodzie, na którym w dzień Wszystkich Świętych odprawiana jest msza św.

W ujściu Warty jest założona przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska, Rzeczpospolita Ptasia ze swoją konstytucją i paszportami.

Inne „ perełki „ to m.in.:

  • w Sudetach- najwyższy w Polsce wygasły wulkan Ostrzyca o wys. 501 m.,
  • w Kotlinie Jeleniogórskiej Dolina Pałaców i Ogrodów - prawie jak zamki nad Loarą,
  • w Karpaczu - drewniany ewangelicki kościół Wikingów - świątynia Wang, zbudowany bez użycia gwoździ, z oryginalnymi rzeźbami i zdobieniami,
  • Leżajsk, do którego corocznie przyjeżdżają chasydzi, głównie z Izraela i USA, na grób największego cadyka Elimelecha ( 1708-1780).

W naszym województwie warto wspomnieć choćby Bory Tucholskie z rezerwatami przyrody, w tym „Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego „ utworzony w 1827 r. oraz w obrębie Tucholskiego Parku Krajobrazowego wzorowany na antycznych rzymskich budowlach akwedukt w Fojutowie z 1845 r.- zabytek architektury hydrotechnicznej.

Mgr Jagodziński jest asystentem na Wydziale Turystyki i Geografii w Instytucie Gospodarki Turystycznej i Geografii.

u3w_01_25_04_13.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!