Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.09.2020
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Hołd poległym w Roku Ludzi Wolności i 49 mieszkańców z książkami Dzieje Kowalewa Pomorskiego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Hołd poległym w Roku Ludzi Wolności i 49 mieszkańców z książkami Dzieje Kowalewa Pomorskiego Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
24.01.2014
small.jpg

Tradycyjnie, jak każdego roku w dniu 23 stycznia kowalewiacy oddali hołd przodkom  pomordowanym w zawieruchach wojennych. W parku 730-lecia Miasta pod Pomnikiem Ku Czci Poległych złożono kwiaty i pochylono sztandary. Uczczono w ten sposób 69 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej (23.01.1945r.) oraz 94 rocznicę powrotu Kowalewa na mapy Polski (19.01.1920r.). 

Wszystkie 5 tablic znajdujących się na pomniku zawiera nazwiska najbliższych, którzy oddali życie bezpośrednio broniąc miasta lub zostali pomordowani w Łopatkach i w obozach koncentracyjnych. Splendoru obchodom nadał udział sztandarów: gminnego, kombatanckiego oraz szkolnych: Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej i Zespołu Szkół im. Lecha Wałęsy w Kowalewie Pomorskim. Przy pomniku licznie zebrała się także młodzież. O pierwszych, trudnych dniach wyzwolenia obrazowo mówił Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kowalewa Joachim Kupski.

Zwyczajowo była tylko symboliczna wiązanka kwiatów przekazana w imieniu społeczeństwa przez Burmistrza Miasta Andrzeja Grabowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Orłowskiego i Przewodniczącego Komisji Rozwoju i Rolnictwa Tomasza Matusewicza. Pozostali uczestnicy przekazali datki finansowe na wsparcie renowacji pomnika. Łącznie zebrano 640zł. Była to już 43 zbiórka publiczna na ten cel. Komitet ds. Renowacji Pomnika działa już 13 lat. W tym czasie zebrał środki na odrestaurowanie pomnika i jego otoczenia: ławeczki, stoliki, fontannę oraz dziedziniec. Zainstalowano nowoczesne podświetlenie obiektu i znicz zasilany gazem. Nasadzono nowe krzewy i drzewa.  Kowalewiacy popierają taką formę obchodzenia świąt państwowych i lokalnych rocznic. Rocznie są 4 takie zbiórki. Dziękujemy darczyńcom.

Uroczystość ta wpisała się wspaniale w ogłoszony 2014- Rokiem Ludzi Wolności. Urząd Miejski, osobom, które tego dnia o godz. 13.00 przybyły do magistratu przekazał książki prof. Danielewicza „Dzieje Kowalewa Pomorskiego”. Aż 49 osób ją otrzymało. Kolejna akcja już wkrótce.  

 pod_pomnikiem_24_01_2014.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!