Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 27.05.2022
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Bezpieczeństwo pieszych jest najważniejsze.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Bezpieczeństwo pieszych jest najważniejsze. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
13.09.2016

p1040261.jpgBatalia o rozwiązanie trudnej sytuacji przechodzenia przez drogę krajową na wysokości kościoła w Kowalewie Pomorskim trwa od 2009r.

W dniu 8 września br. doszło do kolejnego spotkania z inicjatywy burmistrza miasta Andrzeja Grabowskiego.

Z zaproszenia na spotkanie skorzystali: przedstawiciele komendy powiatowej policji (komendant Dariusz Borowiec, kierownik posterunku Piotr Pipczyński, Jarosław  Wiśniewski), przedstawiciele zarządcy drogi (Krzysztof Górny i Karol Jędrzejczak), radni (przewodniczący Jerzy Orłowski, Jolanta Wypych, Jarosław Lewandowski, Jerzy Koralewski) i przedstawiciel grupy inicjatywnej Piotr Bas.

Dwukrotnie zbierane były podpisy pod petycjami o wybudowanie w tym miejscu przejścia czyli tzw. zebry. Uzbierało się ich prawie 1500. Kilka wniosków do zarządcy drogi, wizje lokalne, skargi, a nawet mandaty nie poprawiły sytuacji. Niestety przepisy są nieubłagane. Geometria drogi, czyli zakręty oraz zbyt mała widoczność w obu kierunkach nie pozwalają na ulokowanie tam pasów. Doprowadziłem do wprowadzenia tam ruchu jednokierunkowego, co już ograniczyło niebezpieczeństwo. Były kiedyś plany przesunięcia  muru kościelnego. Dzięki przychylności proboszcza, konserwatora i władz diecezji. Niestety wszystko rozbiło się o finanse. Mieszkańcy tamtędy przechodzą i przechodzić będą, narażając swoje życie jak i zdrowie i życie kierowców. Cudem nie doszło do wypadku śmiertelnego. Sytuacja musi być uregulowana do końca. Niestety sytuacja jest skomplikowana, co nie znaczy, że powinniśmy się poddać i odpuścić. W grę nie wchodzą pasy, przejście nadziemne, ograniczenie prędkości czy spowalniacze. Jedynie barierki wzdłuż chodników ochronią zdrowie i życie niefrasobliwych pieszych przebiegających przez jezdnię. Niestety z jednej strony chodniki są zbyt wąskie, a z drugiej całkowite wygrodzenie uniemożliwia wjazd do kościoła i do sąsiedniej posesji. Zwróciłem się do zarządcy drogi o opracowanie rozwiązania patowej sytuacji- poinformował Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski- mogę jedynie zasugerować poszerzenie chodników lub zwężenie drogi. Wierzę jednak, że fachowcy z drogówki  znajdą odpowiednie rozwiązanie. Po jego przedstawieniu skonsultuję je z osobami uczestniczącymi w spotkaniu. Wszystkim nam przyświeca jeden cel, czyli dobro mieszkańców. Często musimy podejmować decyzje wbrew pojedynczym osobom, ale dla ich dobra.

Burmistrz podkreślał, że najlepszym rozwiązaniem byłaby obwodnica. Automatycznie droga krajowa stałaby się drogą gminną, gdzie są o wiele mniejsze wymagania i przejście mogłoby powstać. Zebrani potwierdzili potrzebę tej inwestycji. Obecni na spotkaniu policjanci zapewniali, że dobro pieszych leży im na sercu. Starają się pouczać, zwracać uwagę. Niestety przepisy są nieubłagalne i policja musi egzekwować ich przestrzeganie. Mandaty to ostateczność, ale się pojawiają.

W dyskusji radni podkreślali, że zlikwidowanie możliwości przejścia „na szagę" wywoła niezadowolenie, jednak musi to być uregulowane. Szczególnie w czasie mszy świętych sytuacja jest tam katastrofalna. Osoby na kulach, matki z wózkami, dzieci bez opieki przechodzą tłumnie na drugą stronę. Kierowcy trąbią, słychać pisk opon hamujących samochodów, a nawet inwektywy z obu stron.
p1040261.jpg
 p1040262.jpg
 p1040263.jpg
 p1040265.jpg
 p1040266.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!